Omówienie raportu strategicznego IAB 2021

Podsumowanie oglądalności treści video online oraz wydatków reklamowych za rok 2020

Wedle najnowszych analiz i danych, popularność video online wśród widzów Internetu wzrosła w ciągu 2 lat z 69% do 90%, a tradycyjna telewizja straciła 10 p.p. – z 82% do 72%.

Według eksperta IAB - Michała Buszko ( Client Team Leader, Nielsen) „ W ostatnim kwartale 2020 roku statystyczny Polak oglądał video online na małych ekranach (smartfon, tablet, pc) w domu przez średnio 30 minut dziennie, co stanowiło 10% całej oglądalności video (tv & online video). Prym wiodła młodsza część społeczeństwa, tj. osoby w wieku 13-24. Na taką formę spędzania czasu poświęcały one średnio godzinę dziennie, w większości przypadków korzystając ze smartfona (prawie 37 minut). Warto także zauważyć, że łączny czas oglądania treści online video w tej grupie jest już bardzo zbliżony do oglądalności na telewizorze. Różnica wynosi tylko 19 minut na korzyść telewizji (1 godzina i 19 minut). Przewiduje się, że ten trend będzie postępował, a oglądalność treści video przez internet wzrośnie.” Czy to początki końca tradycyjnej telewizji? Patrząc na te dane, przekonamy się zapewne niebawem.

Jak wyglądały wydatki na reklamę online w zeszłym roku?

Pomimo ciężkiego okresu dla branży, w 2020 rynek reklamy online w Polsce wzrósł o 5% i przekroczył kolejny rekord wartości na poziomie ponad 5 mld zł.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że przychody reklamowe video online wzrosły rok do roku o 3%, a same wydatki na reklamę video to, aż 14% w stosunku do pozostałych formatów reklamowych.

Specjaliści z IAB Polska przewidują, że wartość reklamy online w takim scenariuszu może osiągnąć prawie 5,5 mld zł. Jednocześnie, gdyby pominąć wahania roku 2020 oraz wszystkie niewiadome roku 2021 i skupić się na długoterminowych trendach wynikających z tempa rozwoju obserwowanego w ostatnich latach, reklama cyfrowa w Polsce w roku 2021 powinna wzrosnąć o około 10%.
W takim scenariuszu wartość komunikacji online w roku 2021 powinna wynieść około 5,7 mld zł.
Jeśli jednocześnie sytuacja pandemiczna pozwoli na ożywienie ekonomiczne i wzrośnie aktywność „zamrożonych” dotychczas segmentów rynku – czy to produktów i usług (np. nieruchomości, podróże i turystyka, gastronomia), czy kanałów komunikacji (reklama wizerunkowa, ogłoszenia online) – można będzie liczyć na wynik kilkunastoprocentowy.
W takim scenariuszu wartość rynku reklamy cyfrowej w Polsce może sięgnąć w roku 2021 prawie 6 mld zł. To najbardziej optymistyczny scenariusz biorąc pod uwagę rozwój digitalizacji oraz wzrost korzystania z usług cyfrowych.Pozostaje zadać pytanie czy warto inwestować w reklamę video oraz rozwiązania wspierającą video online?
Dla nas odpowiedź jest prosta. Oczywiście, tak! Powyższe dane - ukazujące - pomimo kryzysu wynikającego z pandemii - trend wzrostowy, nie pozwalają odpowiedzieć inaczej.

Leave a Comment