Czy reklama audio jest dla każdego?

Dlaczego reklama w radio - zarówno offline, jak i online – jest atrakcyjna i skuteczna? Jaki format reklamy audio będzie najlepszy dla Twojej marki?

Reklama w radio – zarówno offline, jak i online – jest skuteczna i atrakcyjna ze względu na swój charakter. Odbiorcy słuchając różnego typu treści audio (nie tylko radia) jednocześnie mogą wykonywać inne czynności, np. gotują, sprzątają, ćwiczą, biegają. W ten sposób można w wersji audio przedstawić komunikat reklamowy, nastawiając się jedynie na jego warstwę dźwiękową. Osoba słuchająca treści audio nie musi bowiem angażować wzroku i patrzeć na ekran, aby odebrać informację reklamową. 

Na rynku polskim reklama radiowa obecna jest już od 1927 roku. Wtedy właśnie poznańskie Radio Merkury nadało pierwszą reklamę dźwiękową. Od tego czasu wiele się zmieniło, głównie w kwestii długości informacji reklamowej. Nadal jednak reklama radiowa (dziś również reklama dźwiękowa, audio reklama) pozostaje efektywna i stosunkowo tania w planowaniu i nagraniu.

Do wyboru mamy zarówno reklamę w radio offline, jak i w internecie. Te same spoty możemy również emitować w innych kanałach audio: w bardzo popularnych streamingowych platformach muzycznych, co znacznie poszerza zasięg informacji reklamowej i pozwala na dotarcie z komunikatem do osób, którymi zainteresowany jest reklamodawca. 

Korzystanie z systemów emisji reklamy programatycznej umożliwia precyzyjne targetowanie reklam audio i znacznie obniża koszt dotarcia do interesującej nas grupy odbiorców.  

Z kolei możliwość retargetowania komunikatu do osób, które wcześniej już się z nim zetknęły, przyczynia się do znacznego zwiększenia skuteczności reklam audio, niż jeszcze kilkanaście lat temu. 

Reklama audio - format dla małych firm i wielkich korporacji

Reklama audio jest rzeczywiście dla każdego. Nawet dla najmniejszych reklamodawców – małych lokalnych biznesów takich jak np. salon kosmetyczny, salon fryzjerski dla zwierząt czy nawet sklep spożywczy. Przez dużych reklamodawców kanał ten jest regularnie wykorzystywany w kampaniach zasięgowych czy jako niezbędne uzupełnienie komunikacji marketingowej w innych mediach. 

Reklama audio - format dla małych firm i wielkich korporacji

Rozwojowi tego kanału sprzyja również dostępność różnorodnych formatów audio, do których należą:

  1. standardowe kampanie spotowe,
  2. reklama w podcastach,
  3. podcasty dedykowane,
  4. sponsoring,
  5. reklama audio w danej kategorii słuchowisk/podcastów,
  6. anonse dźwiękowe przy wybranych audycjach radiowych offline i online.

Leave a Comment