Total Audio – nowe badanie na rynku

Total Audio – nowe badanie na rynku

Na zlecenie Komitetu Badań Radiowych firmy Media oraz Kantar zrealizowały nowy projekt badawczy pod nazwą Total Audio. Badanie ma na celu obserwowanie i analizowanie zmian, które zachodzą w sposobie korzystania z treści audio, dostępnych na polskim rynku zarówno poprzez internet, jak i w sposób tradycyjny.

Informacje uzyskane dzięki Total Audio stanowić będą uzupełnienie wiedzy gromadzonej w badaniu Radio Track. Badanie Total Audio przeprowadzono na przełomie września i października 2023 roku na ogólnopolskiej próbie 2000 osób w wieku 15–75 lat. Projekt zaplanowany jest jako badanie cykliczne, realizowane raz w roku. 

Total Audio to nowy i unikatowy projekt badawczy na polskim rynku. Powstał z inicjatywy Komitetu Badań Radiowych i został opracowany przez specjalistów ds. badań skupionych w KBR we współpracy z zespołami Media i Kantar. 

Raport z pierwszej edycji badania Total Audio pokazuje, iż treści audio są wszechobecne i każdego dnia korzysta z nich 79 proc. Polaków. Sama kategoria audio jest bardzo pojemna, gdyż obejmuje zarówno słuchanie radia, jak i słuchanie muzyki z YouTube, serwisów streamingowych typu Spotify, podcastów czy audiobooków. Kategorię audio uzupełnia muzyka z płyt lub własnych bibliotek plików audio, a nawet słuchanie telewizji muzycznych.

Najważniejszym i najszerzej dostępnym źródłem audio wśród ogółu badanych pozostaje niezmiennie radio. Aż 72 proc. Polaków deklaruje słuchanie radia w ciągu tygodnia. Kolejnym źródłem są platformy wideo, takie jak YouTube, YouTube Music (62 proc.), czy serwisy streamingowe typu Spotify, Tidal, Deezer, Apple Music (33 proc.). Badani deklarują również słuchanie muzycznych kanałów telewizyjnych (28 proc.) oraz podcastów (24 proc.). 

Z badania Total Audio wynika, że odbiornik radiowy (w domu i w samochodzie) jest najczęściej wymienianym urządzeniem do słuchania (77 proc.). Już niemal co czwarty badany podłącza swój telefon do radia samochodowego podczas podróży. 

Co ciekawe, 69 proc. badanych deklaruje, że korzysta ze smartfona, aby czegoś posłuchać. Smartfon zrewolucjonizował korzystanie z mediów, a szczególnie sposób odbioru treści audio. Dostępność aplikacji umożliwiających słuchanie stacji radiowych FM, muzyki z platform streamingowych, podcastów czy audiobooków czyni telefon ważnym urządzeniem do słuchania. 

Total Audio nawiązuje do podobnych badań prowadzonych w innych krajach na świecie, m.in. w Wielkiej Brytanii (OFCOM), USA (Edison Research) i Francji (Mediametrie).

Informacja Prasowa Komitetu Badań Radiowych

Leave a Comment