Jaki format reklamy sprawdzi się w podcaście?

Podcasty to medium coraz chętniej wybierane przez reklamodawców. Czy w internetowej audycji na żądanie lepiej sprawdzi się reklama wizerunkowa czy sprzedażowa?

Już co trzeci polski internauta słucha podcastów.Profil typowego słuchacza audycji na życzenie w internecie to wiek 35+, wykształcenie średnie i wyższe, miejsce zamieszkania: miasto (coraz częściej jednak podcasty słuchane są również w mniejszych miejscowościach).

Dla marketerów jest to bardzo atrakcyjna grupa odbiorców, która stale się powiększa, ponieważ z roku na rok rośnie również w Polsce rynek podcastów.

Jak wynika z raportu „Słuchacz podcastów w Polsce 2021", opracowanego przez Tandem Media, polscy odbiorcy podcastów regularnie słuchają od dwóch do czterech serii podcastowych, wybierając je zwłaszcza dla rozrywki i poszerzenia swojej wiedzy o świecie, a pozyskanymi w ten sposób informacjami w zdecydowanej większości dzielą się z innymi.

Słuchacze akceptują obecność reklam w podcastach

Treści promocyjne związane z podcastami cieszą się wysokim poziomem akceptacji słuchaczy – ponad 2/3 badanych deklaruje, że akceptuje odcinki czy podcasty sponsorowane przez markę, a także polecanie przez podcastera konkretnego brandu we współpracy z nim. Niemal tyle samo osób dopuszcza kontakt z odcinkiem lub podcastem stworzonym przez markę, a prawie połowa ankietowanych – spoty emitowane przy podcastach.

Jak wynika z badania, odbiorcy podcastów uważnie słuchają treści promocyjnych i korzystają z nich. Aż 65 proc. badanych wskazuje, że odwiedza strony wymienione w cyklach podcastowych, ponad 40 proc. śledzi działalność podcastera w mediach społecznościowych, a 1/4 jest skłonna kupić reklamowany produkt.

Format podcastowy oferuje reklamodawcy wiele możliwości jego wykorzystania. Od standardowych kampanii spotowych (emitowanych przed, w trakcie lub po zakończeniu audycji, po możliwość nagrania całych cykli audycji promocyjnych.

Marki mogą sponsorować konkretny odcinek podcastu, cały cykl lub też całą kategorię podcastów. Podcasty są również bardzo dobrym uzupełnieniem wpisów na blogu lub materiałów wideo w social mediach. Reklamodawca może więc promować się również za pomocą innych formatów towarzyszących promocji samych podcastów. W kanałach, za pośrednictwem których odbierane są treści  podcastowe, można emitować np. bannery reklamowe w różnych formatach.

Kolejną cechą tego typu formatu jest jego elastyczność, która pozwala w dość dowolny sposób dostosować formę przekazu. Przykładem niech będzie podcast ekspercki, w którym ekspert w danej dziedzinie może jednocześnie prowadzić dyskusję lub wywiad z innymi ekspertami lub prowadzić monolog, przekazując równocześnie istotne informacje na temat danej usługi czy produktu.

Czy podcast to dobre miejsce na reklamę wizerunkową czy sprzedażową?

Format ten sprawdzi się zarówno w reklamie wizerunkowej, zasięgowej, jak również w reklamie sprzedażowej. Zwłaszcza, jeśli reklamodawca zdecyduje się na nagranie audycji, w treści której rozmówcy umieszczą informację o danym produkcie, czy usłudze.

Wszystko zależy od tego, jaką strategię obierze reklamodawca. Podcasty są coraz chętniej słuchane również ze względu na wysoką jakość treści oraz przystępną, nie angażującą formę odbioru Nie rekomendowałabym tego formatu w kampaniach krótkoterminowych, dotyczących np. akcji promocyjnych produktów FMCG.  Format podcastowy wymaga dłuższego okresu przygotowania i ekspozycji, a co za tym idzie większego budżetu niż standardowe kampanie spotowe audio. 

*źródło: Raport „Słuchacz podcastów w Polsce’ 2021”, N=7197; CAWI, Tandem Media/Publicis Groupe).

Leave a Comment